среда, 21. јануар 2015.

Par razloga za razvoj plasteničke proizvodnje



Iskustvo, između ostalog i u biljnoj proizvodnji u zatvorenom prostoru (plasteničkoj proizvodnji) kao i projekti u kojima smo uspeli da oko 35 porodica animiramo da započnu plasteničku proizvodnju i sebi time već godinama obezbede pristojna sredstva za život, naveli su me da napišem par razloga za razvoj plasteničke proizvodnje u Srbiji.  
Razvoj nauke i tehnologije sa sobom povlači i permanentno usavršavanje i u oblasti poljoprivrede. Nekada ekstenzivna proizvodnja na velikim zemljišnim površinama usled urbanizacije i globalizacije uslovila je uzgoj biljaka na usitnjenim i malim gazdinstvima.
Poljoprivredna gazdinstva iako sitna teže iznalaženju načina za intenzivnijom proizvodnjom, a samim tim i održavanju ili uvećanju profita. Plastenička proizvodnja upravo predstavlja jedan od savremenih vidova intenzivnije biljne proizvodnje.
Pre svega, hrana koja svakog dana beleži skok cena, zatim povrće i voće koje je nosilac vitamina, minerala i vlakana u ishrani čoveka, a samim tim i kvalitetniji, zdraviji i dugovečniji ljudski vek.
Pritom treba napomenuti da je putem gajenja biljaka u zatvorenom prostoru pored većih prinosa po jedinici površine moguća i proizvodnja tokom cele godine, znatno veći koeficijent obrta u odnosu na druge poljoprivredne delatnosti.
Skromna ulaganja u plasteničku proizvodnju sa sobom donose i "sigurno" radno mesto kao i solidnu zaradu, što u vreme velike ekonomske krize i nezaposlenosti može umnogome da popravi status poljoprivrednih gazdinstava.
Srbija poseduje dobre uslove za razvoj poljoprivrede, ali su gazdinstva usitnjena, često i ispod jednog hektara. Proizvodnja na otvorenom na tako usitnjenim gazdinstvima daje samo simbolične finansije i pritom je daleko više izložena uticaju prirodnih faktora (npr. ekstremna suša, mraz, grad,...) u odnosu na plasteničku proizvodnju.

Нема коментара:

Постави коментар