недеља, 1. фебруар 2015.

Nedostatak magnezijuma u ishrani biljaka



Magnezijum (Mg) je važan za fotosintezu jer se nalazi u hlorofilu tj. zelenom pigmentu biljaka. Pomaže stvaranju šećera i ulja. Mobilan je u biljkama i pri nedostatku biljka teži da povuče magnezijum iz starijih tj. donjih listova i prebaci ga u mlade listove i plodove kako bi mogla da preživi nepovoljan period ili glad. Nedostatak magnezijuma vidi se po hlorozi tj. nedostatku pigmenata između lisnih nerava odnosno sprovodnih sudova. Antagonista je kalcijumu i kalijumu. Ukoliko je nedostatak Mg veći može doci i do nekroze lista i ona kreće sa krajeva ka lisnim nervima. Najčešći nedostaci magnezijuma javljaju se na lakim peskovitim zemljištima. Dobar izvor magnezijuma predstavlja stajnjak. Okvirno je za dobru snabdevenost zemljišta magnezijumom potrebno oko 30-40 kg Mg/ha godišnje.
Najbolje je odraditi analizu pa ukoliko je zemljište lako smatra se siromašnim ako je sadržaj Mg ispod 25 mg/kg zemljišta, ako je srednje teško ta granica je ispod 35 mg/kg zemljišta, a kod glinovitih teških zemljišta siromašno je ako je sadržaj Mg niži od 60 mg/kg zemljišta.

Danas postoje razna mineralna đubriva kojima Mg predstavlja prateći element, npr. K2SO4-MgSO4 sa oko 10% MgO, ali napominjem da je možda najbolje rešenje unos stajnjaka u količini od oko 20-30 t po hektaru.

Нема коментара:

Постави коментар